V závislosti od typu a výkonu sú moderné motorové oleje založené z rôznych základových olejov alebo z výsledných zmesí základových olejov. Okrem toho sa používajú prísady, ktoré vykonávajú rôzne úlohy. Výsledkom vysoko kvalitného motorového oleja je vyvážené zloženie základového oleja a prísady.
Konštrukcia celoročného motorového oleja
- 78% základový olej
- 10% zlepšovač viskozitného indexu
- 3% detergenty
- 5% dispergačný činitel
- 1% ochrana proti opotrebeniu
- 3% ďalšie zložky
Základový olej
Použité základové oleje dávajú lubrikantom základné špecifické vlastnosti, ktoré sú preukazujú pri výkone hotových výrobkov.
- Minerálne oleje: Uhľovodíkové zlúčeniny rôznych tvarov, štruktúr, typov a veľkostí (VI: 80-95)
- Hydrokrakové oleje: Rafinované minerálne oleje s vyššou čistotou a zlepšenou molekulárnou štruktúrou (VI: 130-140)
- Polyalfaolefíny (PAO): Syntetické produkty petrochemík – chemicky konštruované lineárne uhľovodíkové zlúčeniny (VI: 130-145)
- Syntetické estery: Chemicky vyrábané zlúčeniny organických kyselín s alkoholmi, pozostávajúce z molekúl s definovaným tvarom, štruktúrou, typom a veľkosťou (VI: 140-180)
Minerálny základový olej
Surový olej sa najskôr spracuje atmosférickou destiláciou. To vytvára etylén, základný stavebný kameň na výrobu polyalfaolefínov (PAO). Ďalším krokom spracovania je vákuová destilácia, po ktorej nasleduje rafinácia. V nasledujúcom kroku sa odstránia nežiaduce parafíny. V osobitných prípadoch sa konečné ošetrenie vodíkom uskutoční skôr, ako sa získa minerálny olej ako konečný produkt.
Hydrokrakované oleje
Východiskovým produktom sú normálne parafíny s dlhým reťazcom (pevné) z odparafinovania rafinátov. Molekuly parafínu sa štiepia (krakujú) na kratšie molekuly maziva v špeciálnych krakovacích prevádzkach vo vodíkovej atmosfére v prítomnosti špeciálnych katalyzátorov. Týmto spôsobom sa získajú prevažne izoparafíny (rozvetvené uhľovodíkové reťazce). Pri následnej vákuovej destilácii sa separujú podľa viskozít a zvyšné normálne parafíny (nerozvetvené uhľovodíkové reťazce) sa odstránia následným odparafínovaním. Oleje vyrobené týmto spôsobom obsahujú vysoké množstvo izoparafínu a majú jasne jednotnú molekulárnu štruktúru.
Polyalfaolefíny (PAO)
Polyalfaolefíny alebo PAO sa syntetizujú z etylénu ako základného stavebného kameňa chemického procesu. Uhľovodíkové zlúčeniny, ktoré sú výsledkom tohto procesu, majú definovanú molekulovú štruktúru.
Syntetický ester
Syntetické estery sú chemicky vyrábané zlúčeniny z organických kyselín a alkoholov. V závislosti od požadovanej vlastnosti esteru sa môžu syntetizovať definované molekulové štruktúry. Tu vidíte všeobecný chemický vzorec pre reakciu kyseliny a alkoholu na ester a vodu a naopak.
Adatíva
Sú prísady rozpustné v oleji alebo v účinnej látky, ktoré sa pridávajú k uvedeným základovým olejom. Menia a zlepšujú vlastnosti mazív chemickými, alebo fyzikálnymi účinkami.
Chemické prísady:
- detergenty
- disperzanty
- antioxidanty
- opotrebenie prísady
- inhibítory korózie
Fyzikálne aktívne prísady:
- VI Zlepšovač
- Protipenivé prísady
- Pourpoint vylepšovač
- Modifikátor trenia
Detergenty
Čistiace prostriedky sú umývacie látky, ktoré pôsobia proti tvorbe usadenín na tepelne namáhaných zložkách. Udržiavajú motor čistý. Okrem toho tvoria alkalickú rezervu v motorovom oleji, tj kyslé reakčné produkty zo spaľovania sa neutralizujú.
Dispenzanty
Úlohou disperzačných činiteľov je obaliť tuhé a kvapalné nečistoty, ktoré sa zavádzajú do oleja cez motor, a udržiavať ich jemne rozptýlené v suspenzii. Zabráni sa tým usadzovaniu v motore. Rozlišuje sa medzi nasledujúcimi aktívnymi procesmi:
Peptizácia
To sa týka zapuzdrenia a suspendovania pevných nečistôt v oleji, ako sú prach, reakčné produkty zo spaľovania alebo produkty starnutia oleja.
Solubilizácia
Solubilizácia znamená rozpustenie kvapalných kontaminantov v oleji, napr. kondenzovaná voda alebo kyseliny, ktoré vznikajú pri spaľovaní motora.
Oleje majú tendenciu oxidovať (starnúť) pod vplyvom tepla a kyslíka. Tento proces rozkladu je urýchlený kyslými reakčnými produktmi spaľovania a stopami kovov, ktoré majú katalytický účinok (abrazívne alebo korozívne opotrebenie). Pridanie antioxidantov vedie k výrazne zlepšenej ochrane proti starnutiu. Proces starnutia nemôžete zabrániť, ale môžete ho spomaliť.
Oxidácia
Starnutie oleja vedie k tvorbe kyselín, živíc a kalov, ktoré sú väčšinou nerozpustné v oleji, napr. ropné uhlie. Látky proti starnutiu môžu fungovať tromi spôsobmi:
Radikálne vychytávače (látky primárne starnúce): Radikály sú uhľovodíkové reťazce, pri ktorých sa vytvorením voľných reťazcov rozpadne reťazec alebo vytrhnú atómy vodíka. Kyslík sa tu hromadí okamžite (oxidácia). Radikálni lapači nasýtia (opravia medzeru) prenosom vodíka z prísady do voľnej valencie.
Rozkladač peroxidov (sekundárne činidlá proti starnutiu): Fungujú iba vtedy, keď sa už vytvorili látky starajúce sa o kyslíkové zlúčeniny. Majú účinok (deoxygenát) tvoria neškodné zlúčeniny.
Pasivátory / deaktivátory kovových iónov: vedú k pasivizácii častíc železa a medi, a tým k zabráneniu alebo oslabeniu katalytických účinkov týchto kovov na proces starnutia. „Uchopia“ kovové ióny v oleji, takže nemajú prakticky žiadnu katalytickú aktivitu.
Prísady proti opotrebeniu
Použitím vhodných prísad je možné na klzných povrchoch vytvoriť extrémne tenké vrstvy, ktorého šmyková pevnosť je podstatne nižšia ako pevnosť kovov. Za normálnych podmienok je pevná, ale za podmienok opotrebenia (tlak, teplota) klzká. Zabráni sa tak nadmernému opotrebeniu, alebo zadretiu. Ak je to potrebné (kontakt kov-kov), vrstvy sa znovu vytvárajú chemickou reakciou.
Prísady do extrémnych tlakov a proti opotrebeniu (EP / AW)
Najstaršou prísadou do EP je čistá síra. Prísady EP / AW sú povrchovo aktívne látky a môžu obsahovať prvky zinok, fosfor a síru v rôznych kombináciách v polárnej skupine. Najznámejším predstaviteľom tohto typu je ditiofosforečnan zinočnatý – ZDDP-, ktorý tiež pôsobí ako prísada proti starnutiu a antikorózii.
Účinok prísady proti opotrebeniu – ZDDP
Vo fáze rozbehu motorov je prítomný stav zmiešaného trenia (prechod medzi klzným a statickým trením). V prípade kontaktu kov-kov sa vytvára teplo. Zlúčenina zinok / fosfor reaguje na povrchu a vytvára ďalšiu vrstvu, ktorá chráni pred opotrebením.
Prísada na ochranu proti korózii
Korózia je vo všeobecnosti chemické alebo elektrochemické pôsobenie na kovové povrchy. Na ochranu proti korózii sú vhodné povrchovo aktívne prísady, ktoré neobsahujú popol . Polárna skupina sa viaže na kovové povrchy a alkylová skupina vytvára husté hydrofóbne (voči vode nepriateľské) bariéry. Prísady na ochranu proti korózii vďaka svojej polárnej štruktúre konkurujú prísadám EP / AW, t.j. môžu ovplyvniť ich účinnosť.
VI – Zlepšovač
Použitie zlepšovacích látok VI (VI = viskozity index [/]) umožňuje výrobu celoročných motorových olejov vysokej kvality. VI-zlepšovače zvyšujú alebo predlžujú viskozitu oleja, a tak zlepšujú správanie viskozity a teploty. Z metaforického hľadiska ide o veľmi dlhé vláknité molekuly, ktoré sú za studena stočené v oleji a vykazujú relatívne nízky odpor voči pohybu molekúl oleja. Keď teplota stúpa, odvíja sa, zaberá väčší objem a vytvára sieť ôk, ktorá spomaľuje pohyb molekúl oleja.
Poškodenie VI – Zlepšovača pri zaťažení, tj dlhé molekuly sú doslova roztrhané a to je spojené so stratou viskozity. Strata viskozity je nezvratná a v tejto súvislosti sa hovorí o trvalom poškodení. Roztrhané molekuly zaberajú menší objem, a preto majú nižší účinok zahusťovania. Šmyková stabilita lubrikantu je v podstate určená kvalitou VI-Zlepšovača . Vysoké šmykové zaťaženie existuje napríklad v oblasti piestnych krúžkov (vysoké rýchlosti, tlaky a teploty).
Protipenivé aditíva
Polysilikóny (silikónové polyméry), polyetylénglykolétery znižujú tendenciu oleja k peneniu. Dosahuje sa to tak, že sa do oleja v zásade pridá menej plynov (vzduch a spaliny), podruhé, zachytené plyny môžu unikať z oleja rýchlejšie. Tvorba peny významne ovplyvňuje lubrikačně vlastnosti (oxidácia, tlakové správanie) maziva.
Nesprávny lubrikant môže viesť k výraznému zvýšeniu teploty oleja a opotrebeniu valca.
Pourpoint vylepšovač
Bod tuhnutia je nízka teplota v stupňoch Celzia, kde olej doslova tuhne. „Stagnácia“ oleja určuje kryštalizácia parafínov prítomných v základovom oleji pri nízkych teplotách. Pridaním prísad zničujících teplotu tuhnutia sa kryštalizácia parafínov oneskorí a zlepšia sa vlastnosti oleja pri nízkych teplotách.
Modifikátor trenia
Prísady znižujúce trenie, takzvané modifikátory trenia, môžu pôsobiť iba v oblasti zmiešaného trenia. Tieto účinné látky vytvárajú na povrchoch kožušinové filmy (fyzikálny proces), ktoré môžu navzájom oddeliť kovové povrchy. Modifikátory trenia sú veľmi polárne, tj existuje vysoká afinita k povrchu v kombinácii s vlastnosťami zničujúcimi trenie.